Իմ կարծիքով, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ջանքերը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման գործում առանձնահատուկ կարևորություն են ներկայացնում։ Այս կարծիքը ես հայտնել եմ «Զաիդի մարդկային եղբայրության մրցանակի» դափնեկիրներին ուղղված շնորհավորական տեսաուղերձում։
Ես հատուկ ուզում եմ ընդգծել, որ իմ եղբայր Իլհամ Ալիևի ձեռնարկած համարձակ քայլերը և պարոն Նիկոլ Փաշինյանի դրսևորած հաստատուն կամքը չափազանց կարևոր են տևական խաղաղության հաստատման համար։ Որպես Թուրքիայի նախագահ, ես հավատում եմ, որ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո, որի նպատակը, ընդգրկման շրջանակը, բովանդակությունն ու ոգին համաձայնեցված են երկու կողմերի միջև, Կովկասի ապագայում կբացվի նոր էջ։
Մենք, որպես Թուրքիա, անկեղծորեն աջակցում ենք բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են տարածաշրջանում և ողջ աշխարհում խաղաղության, բարգավաճման և կայունության հաստատմանը։ Մենք կշարունակենք մեզանից կախված ամեն ինչ անել Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար և ակտիվորեն աշխատել արդարության վրա հիմնված բարեկամության կամուրջներ կառուցելու ուղղությամբ։