Հունվարի 30-ին կայացած ամենշաբաթյա մամուլի ասուզում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին, որոնք ուղղված էին Հայաստանի Կենտրոնական Ասիական Անվտանգության Պայմանագրի Կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հասցեին։
Անդրադառնալով հայկական բանակի կազմավորման 34-րդ տարեդարձի առթիվ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձում հնչած մեղադրանքներին, Զախարովան նշել է․ «Դա ինչ-որ անկապ բառակույտ է, կներեք։ Ինչպե՞ս է հնարավոր, որ նա ՀԱՊԿ-ին մեղադրում է հայկական պետականությունը ոչնչացնելու՞ մեջ։ Ինձ համար նույնիսկ տարօրինակ է լսել այդ ամենը։ Գուցե, դուք այդպես չեք մեջբերում։ Եկեք ճշտենք մեջբերումը»։
Լրագրողի հարցմանը, թե նա բառացի մեջբերել է վարչապետին, ռուս դիվանագետը հստակեցրել է, որ ընդհանրապես հասկանալի չէ, թե ինչի մասին է խոսքը։ Նրա խոսքով՝ հարցը հստակ չէ, այդ թվում՝ նաև տարածքային ամբողջականության հարցում։ «Ես այնպես եմ հասկանում՝ այդ ամենն ասվել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի համատեքստում։ Ես չեմ հիշում, որ այդ տարածքն իրավաբանորեն հայտարարված լիներ Հայաստանի տարածքի մաս։ Ես հիշում եմ միայն, թե ինչպես Նիկոլ Վովայի Փաշինյանն այնտեղ եկավ և այնտեղ պարեց։ Ինչ-որ իրավական ճանաչման, Հայաստանի կազմում որպես պետություն ընդգրկվելու մասին ինձ ոչինչ հայտնի չէ։ Գուցե դուք լսե՞լ եք», – հարց է տվել Զախարովան։
Նա կրկին առաջարկել է լրագրողներին ճշտել հարցը, քանի որ իրոք չի հասկանում, թե հայկական պետականության հասցեին ՀԱՊԿ-ի ինչ սպառնալիքի մասին կարելի է խոսել։ Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը խոստացել է մեկնաբանել այդ հարցը՝ երբ հստակ կլինի, թե ինչի մասին է խոսքը։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Փաշինյանը իր ուղերձում կրկին հնչեցրել էր այն թեզը, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին խոչընդոտներ էր ստեղծում զենքի միջազգային շուկաներ մուտք գործելու համար։ Նա նաև մեղադրել էր ՀԱՊԿ-ին անգործության համար՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի իրադարձությունների ժամանակ։ Փաշինյանի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ի գործընկերները հրաժարվել են կատարել իրենց պայմանագրային պարտավորությունները՝ ապահովելու Հայաստանի անվտանգությունը և տարածքային ամբողջականությունը, ինչը նրա կարծիքով, ստեղծում էր էքզիստենցիալ սպառնալիք Հայաստանի պետականության համար։