Աբու Դաբիում մեկնարկել է Զայեդի անվան «Մարդկային եղբայրություն» 2026 թվականի մրցանակաբաշխության արարողությունը, որին մասնակցում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Իր ելույթի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ Վաշինգտոնյան գագաթնաժողովից հետո երկու երկրներն էլ շարունակում են աշխատել տևական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Նա հատուկ երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ երկու պետությունների միջև խաղաղության հաստատմանն աջակցելու համար։
Ալիևը նշել է, որ ԱՄՆ մայրաքաղաքում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքում նախաստորագրվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է նաև Թրամփի կողմից որպես վկա՝ դրանով իսկ ավարտելով երկու պետությունների միջև տևած ավելի քան 30 տարվա հակամարտությունը։
Նախագահը ընդգծել է, որ վերջին վեց ամիսների ընթացքում տեղի են ունեցել կարևոր փոփոխություններ։ Այսպես, ոչ միայն վերացվել են Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները, այլև սկսվել են ադրբեջանական նավթամթերքի մատակարարումները Հայաստան։
«Այլ կերպ ասած՝ մենք սկսել ենք համագործակցել։ Այժմ մենք մեծացնում ենք մեր ապրանքաշրջանառությունը։ Այսօր առավոտյան ես հանդիպում ունեցա իմ հայ գործընկերոջ հետ, և երկուսս էլ նշեցինք, որ «Մարդկային եղբայրություն» Զայեդի անվան մրցանակի կոմիտեի որոշումը շատ բան է պարտավորեցնում։ Կարծում եմ, որ մեր օրինակը պետք է դառնա ճանապարհային քարտեզ մի շարք պետությունների համար», – ասել է Ալիևը։
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության էջը փակված է։ Նա նշել է, որ վերջին 40 տարիների ընթացքում երբեք չէր հնարավոր լինել կատարել «խաղաղություն», «Ադրբեջան» և «Հայաստան» բառերը միասին։
«Ուստի այն, ինչ տեղի ունեցավ 2025 թվականին և տեղի է ունենում հիմա, անհավանական է, բայց այս արարողությունը տեղի է ունենում ոչ միայն խաղաղության համաձայնագիրը նշելու համար, այլև արձանագրելու այն փաստը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության էջը փակ է», – ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս իրադարձությունը նաև միջազգային հանրության աջակցության դրսևորումն է։
Հայաստանի պետության ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել երկու երկրների ժողովուրդներին՝ անցյալը փոխելու և խաղաղ ապագա կերտելու անհրաժեշտությունը հասկանալու համար։ Նա նշել է, որ խաղաղության գործընթաց սկսելու մասին համաձայնագիրն ստորագրվել է այն պատճառով, որ երկու երկրներն էլ գիտակցել են, որ հակամարտությունը պետք է դադարեցնել հիմա կամ երբեք։